Pisanie prac licencjackich z pielęgniarstwa

Pisanie prac licencjackich z pielęgniarstwa nie dla wszystkich studentów jest rzeczą łatwą.  Zawód pielęgniarza ma jednakże olbrzymią przyszłość. Warto, więc napisać tego typu pracę. Obecnie widać gigantyczny deficyt pielęgniarek i pielęgniarzy. O tym właśnie będzie poniższy tekst.  Deficyt kadr wśród położnych i pielęgniarek jest i będzie coraz bardziej widoczny.

Stan polskiej służby zdrowia jest raczek opłakany. NIK wylicza, że kolejki do lekarzy wydłużają się oraz tradycyjnie brakuje pieniędzy.  NIK argumentuje również, że brakuje w polskiej służbie zdrowia odpowiednich kadr. Innymi słowy, brakuje odpowiedniej ilości lekarzy oraz specjalistów. Pacjenci często są też zmuszeni szukać odpowiednich ekspertów w innych województwach.

Średnia wieku polskiej pielęgniarki to ponad 48 lat.  Szacuje się, że na 1 tys. mieszkańców Polski statystycznie przypada 5,4 pielęgniarki, przez co Polska plasuje się na ostatnim miejscu w rankingu OECD. Jeżeli nie uda się przyciągnąć młodych osób do  studiowania na kierunkach pielęgniarstwa i położnictwa, to niedługo w Polsce będziemy mieć do czynienia z 60-letnimi pielęgniarkami- emerytkami. Pewną zachętą do studiowania pielęgniarstwa i położnictwa może być wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnictw. To może być raczej ciężkie do zrealizowania, w obliczu napiętego budżetu polskiego państwa.

Poza tym w walce o budżetowe pieniądze pielęgniarki nie mają odpowiedniej siły przetargowej. O wiele silniejszą pozycję mają tu np. górnicy, którzy w razie czego z kilofami w rękach będą walczyć o swoje rozmaite przywileje. W walce o podwyżki czekają również różne inne grupy pracowników zatrudnionych w państwowych firmach i instytucjach.

Najprawdopodobniej będziemy mieć do czynienia z taką sytuacją jak dotychczas. Młode pielęgniarki wyedukowane za polskie pieniądze, wciąż będą wyjeżdżać za granicę. Tam będą one zarabiać wielokrotnie większe pieniądze oraz pracować na lepszym sprzęcie. Ten negatywny trend jedynie pogłębi zapaść, która istnieje już w polskiej służbie zdrowia. W komfortowej sytuacji będą te osoby, które będą miały finanse na to, aby samodzielnie opłacić sobie rozmaite usługi medyczne.

Pisanie prac licencjackich z pielęgniarstwa – ogólne refleksje.

Pisanie prac licencjackich z pielęgniarstwa z pewnością rozwija. Dobra praca licencjacka powinna przygotowywać nas do pracy zawodowej. Jej tematyka musi odzwierciedlać to, czym chcemy się zawodowo zajmować. Pisanie na jakieś tematy czysto abstrakcyjne raczej nie pomoże nam w karierze. Ogólnie trzeba pamiętać o starej maksymie wygłoszonej przez Juliusza Cezara: “nauczycielem wszystkiego jest praktyka”. Im więcej jej posiadamy, tym większa jest nasza rynkowa wartość.

Dodaj komentarz